Akutní ošetření

Richard Klail

Re: Akutní ošetření

Příspěvek od Richard Klail » stř lis 13, 2019 10:11 am

A ještě jeden poznatek. Pacienti se často domnívají, že zubní pohotovost je plnohodnotné ošetření v době, kdy jim se to zrovna hodí, protože je pro ně příliš náročné udělat si čas v lidský den a hodinu. V tomto směru by se také měla napřít osvěta - první pomoc = odstranění bolesti jednoduchým způsobem.

Richard Klail

Akutní ošetření

Příspěvek od Richard Klail » čtv pro 19, 2019 9:43 am

Byl jsem zvyklý, že následoval údiv, když se například nesmluvní kolega dozvěděl, že je jeho povinností ošetřit akutní pacienty na pojišťovnu a ještě to vykázat, ač nemá smlouvu s pojišťovnou, a tak to často ani neumí.
Sám jsem však utrpěl na posledním sněmu podobný kulturní šok, když jsem se dozvěděl, že pacient registrovaný u kolegy za rohem, který je v práci, může klidně sám od sebe jít otravovat ke mně, že u kolegy je fronta, a já jsem povinen se mu věnovat.

Naprostá většina "akutních" případů jsou věci, o kterých dotyční dlouho vědí, ale moc je nebolí, a jdou se stavit cestou z práce, nebo když na ně trhne a pak se konečně vyspí s jazykem růžovým od ibalginu, a tehdy očekávají, že rozvinu červený koberec a budu sypat růžové plátky.

Akutní ošetření je sice vizitkou ordinace, ale zatím nás živí pacienti, kteří chodí na pravidelné prohlídky, a jestli něco oceňovali po revoluci, pak to, že většinou nečekají. Naše práce se trochu podobá operačnímu programu (někteří revizní technici nám dokonce vnucují antistatické podlahy, které opravdu mít nemusíme). Musíme zvládat objednané, zároveň u nich i neplánovaná ošetření, na jejichž potřebu se přijde během kontroly, náhlé potřeby vlastních pacientů a ještě pacienty z ulice. Přidávat si k tomu ještě nekolegiální výpomoc, to je opravdu sebevražedné.

Na letní stáži na klinice ještě ve škole byla na sále na stole paní s rozbitým obličejem, když přivezli člověka s obličejem rozpůleným nějakým kotoučem vylétlým z automatického soustruhu. Seděl na lehátku na předsálí a chytal krev do emitky, protože nebylo o prázdninách jiné party, která by ho odoperovala. Tak to prostě někdy je, ale dnešní pacienti jsou extrémně rozmazlení.

Při současné "reformě" ambulantní péče by bylo dobré na nastavení našich povinností zapracovat.
Dobrým nápadem se mi jevily nízkoprahové denní ordinace zhruba na úrovni okresu, jen mám obavu, že nebude personál, který by je obsluhoval. Že peníze jsou všechno a trh všechno vyřeší, tvrdil Václav Klaus senior a je dobře, že ho dnes už skoro nikdo nebere vážně.

Roman Šmucler

Re: Akutní ošetření

Příspěvek od Roman Šmucler » stř led 29, 2020 11:44 am

Já myslím, že "jít otravovat vedle" je právnická fikce naprosto neproveditelná. Jistě Komora obhájí lékaře s výjimkou naprosto urgentních stavů. V Česku je rozpor mezi právy faktickými a deklarovanými. Mnoho pacientů má velká práva ale žádného zubního lékaře, byť si platí pojistné a žádají jen prohlídku.Kultivace a sbližování práv nominativních a faktických je náš cíl. Jinak- někde nízkoprahovou praxi už mají - provozují ji kraje nebo soukromníci a ukazuje se, že "peníze jsou řešení". Ne každý je rád, když ho "sekýruje" pacient-"zákazník". Pohotovostní lidé jsou často vděčnější. Jen na to musí být čas a peníze. A kraje peníze mají ne, že ne. Budeme na ně tlačit dál.

Odpovědět